



Indian Brass Horse Lock
Earthy, tactile, and full of quiet character — this Indian Brass Horse Lock brings a beautiful, sculptural moment to a space. Newly crafted in Rajasthan from solid brass, it draws inspiration from traditional decorative locks, feeling both fresh and deeply rooted in history. Nurtured by a soft wax finish, its warm, metallic tones add a grounded texture to your styling. Complete with original-style hardware, it is a wonderful object to style resting atop a stack of linen-bound books or nestled amongst an evolving vignette on a coffee table for an effortless, personal touch.
| Age | New |
| Dimensions | 3H x 14W x 13D cm |
| Material | Brass |
| Care Guide | Wipe with a dry cloth |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Rajasthan, India |
| Original Use | New Decorative Lock |
| Product Weight | 0.7kg |
Original: $90.58
-65%$90.58
$31.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Earthy, tactile, and full of quiet character — this Indian Brass Horse Lock brings a beautiful, sculptural moment to a space. Newly crafted in Rajasthan from solid brass, it draws inspiration from traditional decorative locks, feeling both fresh and deeply rooted in history. Nurtured by a soft wax finish, its warm, metallic tones add a grounded texture to your styling. Complete with original-style hardware, it is a wonderful object to style resting atop a stack of linen-bound books or nestled amongst an evolving vignette on a coffee table for an effortless, personal touch.
| Age | New |
| Dimensions | 3H x 14W x 13D cm |
| Material | Brass |
| Care Guide | Wipe with a dry cloth |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Rajasthan, India |
| Original Use | New Decorative Lock |
| Product Weight | 0.7kg |

















