


Vintage Indian Glass Almirah
Light, generous, and full of quiet narrative — this Vintage Indian Glass Almirah brings a relaxed softness to the home. Crafted from solid teak wood in Rajasthan some 60 to 80 years ago, its storied past as a storage unit feels deeply grounding. Reaching 171cm tall, its expansive glass doors invite you to curate an evolving visual story, while the lower drawers provide a place to gently gather daily essentials. The timber is enriched by a soft wax finish, contrasting beautifully with the transparent lightness of the glass, while its original hardware quietly grounds the piece. Style it with a collection of tonal, earthen vessels and folded natural textiles.
| Age | 60-80 years |
| Dimensions | 171H x 203W x 36D cm |
| Material | Teak Wood |
| Finish | Waxed |
| Care Guide | Wipe with a dry cloth |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Rajasthan, India |
| Original Use | Storage |
| Product Weight | 133kg |
Original: $3,692.13
-65%$3,692.13
$1,292.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Light, generous, and full of quiet narrative — this Vintage Indian Glass Almirah brings a relaxed softness to the home. Crafted from solid teak wood in Rajasthan some 60 to 80 years ago, its storied past as a storage unit feels deeply grounding. Reaching 171cm tall, its expansive glass doors invite you to curate an evolving visual story, while the lower drawers provide a place to gently gather daily essentials. The timber is enriched by a soft wax finish, contrasting beautifully with the transparent lightness of the glass, while its original hardware quietly grounds the piece. Style it with a collection of tonal, earthen vessels and folded natural textiles.
| Age | 60-80 years |
| Dimensions | 171H x 203W x 36D cm |
| Material | Teak Wood |
| Finish | Waxed |
| Care Guide | Wipe with a dry cloth |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Rajasthan, India |
| Original Use | Storage |
| Product Weight | 133kg |

















