



Vintage Indian Glass Almirah
Light, airy, and full of gentle presence — this tall Vintage Indian Glass Almirah brings a soft, textural presence to a space. Crafted from solid teak wood in Rajasthan some 60 to 80 years ago, its storied past as a daily storage piece feels deeply grounding. The beautifully bleached finish softens the cabinet's silhouette, allowing the natural, tactile grain of the wood to peek through, while its authentic original hardware quietly anchors the piece. Its expansive, glass-panelled arched doors invite you to gently curate a display of stacked ceramics or delicate linens. Style the shelves with a mix of neutral tableware and trailing greenery for a beautifully lived-in feel.
| Age | 60-80 years |
| Dimensions | 206H x 114W x 44D cm |
| Material | Teak Wood |
| Finish | Bleached |
| Care Guide | Wipe with a dry cloth |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Rajasthan, India |
| Original Use | Storage |
| Product Weight | 91kg |
Original: $2,387.74
-65%$2,387.74
$835.71Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Light, airy, and full of gentle presence — this tall Vintage Indian Glass Almirah brings a soft, textural presence to a space. Crafted from solid teak wood in Rajasthan some 60 to 80 years ago, its storied past as a daily storage piece feels deeply grounding. The beautifully bleached finish softens the cabinet's silhouette, allowing the natural, tactile grain of the wood to peek through, while its authentic original hardware quietly anchors the piece. Its expansive, glass-panelled arched doors invite you to gently curate a display of stacked ceramics or delicate linens. Style the shelves with a mix of neutral tableware and trailing greenery for a beautifully lived-in feel.
| Age | 60-80 years |
| Dimensions | 206H x 114W x 44D cm |
| Material | Teak Wood |
| Finish | Bleached |
| Care Guide | Wipe with a dry cloth |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Rajasthan, India |
| Original Use | Storage |
| Product Weight | 91kg |

















